حضور مقتدرانه ناوگروه نیروی دریایی ارتش برای اولین بار در اقیانوس اطلس
پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱:۱۸
باشگاه خبرنگاران جوان
فصل سیاست - معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: ناوگروه نیروی دریایی ارتش توانست برای اولین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشور‌ها وارد اقیانوس اطلس شود.

به گزارش فصل سیاست ، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز پنجشنبه ٢٠ خردادماه در نشست خبری خود با محوریت دریانوردی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران و حضور ناوگروه کشورمان در اقیانوس اطلس گفت: حضور در آب‌های بین المللی را حق مسلم نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم و این مسیر را با اقتدار ادامه می‌دهیم.
وی افزود: هم اکنون هفتاد و هفتمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران برای نخستین بار و به منظور نشان دادن توانمندی‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریانوردی در اقیانوس اطلس حضور دارد.
امیر دریادار سیاری اظهار کرد: این ناوگروه در تاریخ 20 اردیبهشت امسال از بندرعباس حرکت کرده و بعد از طی مسیر طولانی و عبور از دماغه امید نیک و دور زدن آفریقا و با طی شش هزار مایل دریایی یعنی نزدیک به 12 هزار کیلومتر پس از سی روز دریانوردی هم اکنون در اقیانوس اطلس حضور دارد و مسیر خود را برای اجرای طولانی‌ترین ماموریت دریایی به سمت اقیانوس اطلس شمالی ادامه می‌دهد.
معاون هماهنگ کننده ارتش با تاکید بر اینکه حضور ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد مطابق قوانین بین المللی دریایی انجام می‌شود، ادامه داد: ناوبندر مکران که به عنوان یک پایگاه دریایی متحرک در نیروی دریایی ارتش محسوب می‌شود توانسته است به همراه ناوشکن بومی سهند برای اولین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشور‌ها وارد اقیانوس اطلس شود و این حضور مقتدرانه حاکی از توانمندی دریایی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.
وی خاطرنشان کرد: علت این که این دریانوردی طولانی مدت در این مقطع زمانی که شرایط جوی اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی نامساعد است صورت می‌گیرد، در راستای ارتقای توان دریانوردی و اثبات قدرت ماندگاری طولانی مدت در دریا‌های نامساعد است.
وی گفت: زمانی که اعلام کردیم قصد داریم به اقیانوس اطلس برویم، برخی کشور‌ها از جمله استکبار جهانی اعلام کردند، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توان انجام چنین کاری را ندارد، اما در عمل دیدند که این کار را با اقتدار انجام دادیم.
دریادار سیاری افزود: ماموریت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران دفاع از مرز‌های آبی و صیانت از منابع و منافع جمهوری اسلامی ایران در دریاهاست که تاکنون نیروی دریایی ارتش ماموریتش را با موفقیت انجام داده است.
معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس بیش از 10 هزار کشتی تجاری و نفتکش توسط نیروی دریایی ارتش در مسیر جزیره خارک و بندر امام خمینی با موفقیت اسکورت شدند، به گونه‌ای که خللی در اقتصاد کشور به وجود نیامد.
وی با بیان اینکه از سال 1387 که فرمانده معظم کل قوا لقب راهبردی به نیروی دریایی ارتش اطلاق کردند سه ماموریت ویژه در دستور کار نیروی دریایی ارتش قرار گرفت، افزود: حضور در آب‌های آزاد، توسعه دیپلماسی دریایی و نیز حضور در خلیج عدن به منظور تأمین امنیت خطوط مواصلاتی کشور در برابر تروریسم دریایی از جمله این مأموریت‌ها محسوب می‌شود.
دریادار سیاری خاطرنشان کرد: نیروی دریایی راهبردی ارتش در همین راستا تاکنون با اعزام 76 ناوگروه به آب‌های آزاد و بین‌المللی حدود 4 هزار و 700 کشتی تجاری و نفتکش را به سلامت از مناطق خطر عبور داده و اسکورت کرده که این همراهی در امنیت اقتصاد دریایی بسیار موثر بوده است.
وی ادامه داد: در بحث حضور در آب‌های آزاد و دریا‌های دیگر و نیز توسعه دیپلماسی دریایی هم نیروی دریایی ارتش با عبور از جنوب هند، سریلانکا و اقیانوس آرام در آب‌های شرق جهان حضور یافته است.
معاون هماهنگ کننده ارتش در پایان یادآور شد: پیش از این و در سال‌های گذشته، حرکت به سمت غرب جهان نیز با عبور از خلیج عدن، باب المندب، دریای سرخ، دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق انجام شده است.
انتهای پیام/
http://localhost:15825/Fa/News/2686663/حضور-مقتدرانه-ناوگروه-نیروی-دریایی-ارتش-برای-اولین-بار-در-اقیانوس-اطلس
بستن   چاپ